Відбулося засідання круглого столу на тему: «Законодавче забезпечення запровадження ринку земель в Україні».
Повернутися
30 січня 2012 року за сприянням редакції газети «Голос України» був проведений круглий стіл, присвячений питанню законодавчого забезпечення запровадження ринку земель в Україні. Як відомо, на разі в Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин готується до другого читання проект Закону України «Про ринок земель» (реєстр. № 9001-д). З метою ознайомлення присутніх та читачів друкованого видання з керівними положеннями вказаного законопроекту, на круглий стіл був запрошений голова профільного Комітету Григорій Миколайович Калетнік, який виклав основну ідею проекту закону, спрямовану на виведення ринку землі «з тіні», перспективи його запровадження та реалізації.

Також в роботі засідання брали участь академік-секретар відділення землеробства, меліорації та механізації Національної академії наук С.Ю.Булигін, екс-голова Погребської сільської ради Бориспільського району Київської області О.Д. Глевацький, представники Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин. Окрім того, на захід були запрошені фермери, голови сільськогосподарських підприємств, сільських рад, керівники садівничих товариств, пайовики.

Засідання круглого столу почалося з доповіді Г.М. Калетніка про основні засади проекту закону «Про ринок земель», проблеми, які він вирішує та новели, які вводить. Як зауважив Григорій Миколайович, «сьогодні в Україні процвітає тіньовий ринок землі, не використовується її повний потенціал. Ми запізнилися із ринком землі, тому на разі він є надзвичайно актуальним». Також голова Комітету зазначив, що «суб’єктами ринку українських сільськогосподарських земель будуть тільки громадяни України (фізичні особи), територіальні громади, держава; буде створений Державний земельний банк. На даний момент тих, хто хочуть жити на селі – багато, а тих, хто хочуть працювати на селі – мало. У зв’язку з цим нагальним є питання формування ринку праці. Однак, поки ми не відродимо кооперацію в новому вигляді, ми не сформуємо зайнятість людей».

На думку Г.М. Калетніка, одним з надзвичайно важливих аспектів обговорюваного законопроекту є питання про українське село, яке є унікальним явищем, що потребує особливої уваги як з боку держави, так і зі сторони кожного, хто обробляє землю. Необхідно стимулювати відродження сільської місцевості. У зв’язку з цим буде запроваджений додатковий одновідсотковий збір в бюджет територіальної громади з кожного, хто використовує земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Це дасть можливість сконцентрувати в місцевих бюджетах кошти розміром від 3,5 до 4,5 млрд. грн. щорічно, цільове призначення яких полягатиме в фінансуванні соціально-економічного розвитку сільської місцевості, створенні обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів тощо.

Учасників круглого столу цікавило багато питань, пов’язаних із введенням ринку земель, зокрема, ціна земельних ділянок, максимальні площі земельних ділянок, які можуть знаходитися на правових титулах власності й користування «в руках» однієї особи, термін дії мораторію та ін. Відповідаючи на ці питання, Григорій Миколайович зауважив, що на сьогодні в Україні ціна на 1 га занижена, однак, введення закону в дію не призведе до різкого підвищення цін на земельні ділянки, оскільки «давати непідйомну планку – означає загубити справу. Потрібно, щоб ціна відповідала можливостям людей». Щодо максимальних площ земель сільськогосподарського призначення, то у власності однієї особи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва може знаходитися не більше 100 га, а в користуванні на праві оренди – не більше 10 % площі сільськогосподарських угідь на території кожного району. З приводу терміну дії мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, то голова Комітету зазначив, що з моменту вступу в чинність Закону України «Про ринок земель» (з 1 січня 2013 року) ця заборона буде скасована.

Підсумовуючи роботу круглого столу, учасники поділилися своїми думками щодо бачення майбутнього ринку земель в Україні. Як зауважив Г.М. Калетнік, «позиція кожного є важливою для Комітету і буде врахована під час роботи над проектом закону «Про ринок земель».