У Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин відбулося обговорення дискусійних питань законопроекту «Про ринок земель» (№ 9001-Д).
За декілька днів до початку роботи пленарних засідань Верховної Ради України Голова Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Г.М. Калетнік зібрав представників органів державної влади, громадських організацій, міжнародних фінансових організацій, банків, а також агропромислових формувань для проведення робочої зустрічі з приводу бачення суб’єктів публічного та приватного секторів економіки майбутньої долі держави після прийняття та набрання чинності Закону України «Про ринок земель» (№ 9001-Д).
Вказаний законопроект направлений на визначення правових і економічних засад організації та функціонування ринку земель в Україні. Документ, зокрема, містить визначення суб’єктів і об’єктів ринку земель, його організаційних засад, основних вимог щодо обігу окремих категорій земель, включаючи землі сільськогосподарського призначення, порядку проведення земельних торгів тощо.
До суб’єктів аграрного ринку пропонується віднести фізичних осіб-громадян України, територіальні громади та державу.
Крім цього, документ містить пропозицію встановити обмеження загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності однієї особи загальною площею не більше, ніж 100 гектарів, в оренді – на рівні 10% площі сільськогосподарських угідь на території району, але не більше 100 тис. га на території України.
Важливим є запровадження спеціалізованого іпотечного банку (далі – державного земельного банку), що створюватиметься за рішенням Кабінету Міністрів України та матиме виключне право на здійснення діяльності на ринку земель сільськогосподарського призначення відповідно до вимог земельного законодавства, Закону України «Про банки і банківську діяльність» тощо. Так, до функціональних обов’язків державного земельного банку передбачається віднести здійснення фінансових операцій з безпосереднього або опосередкованого (через механізм забезпечення виконання зобов’язань) кредитування, контролю за цільовим використанням наданих кредитів, купівлі, продажу, передачі в оренду земельних ділянок та ін.
Найбільш актуальним та обговорюваним на круглому столі стало питання щодо обмеження площ сільськогосподарських земель, які можуть знаходитися в оренді однієї особи, оскільки на сьогодні в Україні існують великі агропідприємства, в яких на праві користування перебувають значні площі сільськогосподарських угідь. Однак, Григорій Миколайович зауважив, що «для агрохолдингів обов’язково буде передбачений достатній період для переформування їхніх структур». Також на робочому засіданні учасники приділили суттєву увагу суб’єктному складу ринку земель сільськогосподарського призначення та питанню створення й функціонування державного земельного банку і його місця в банківській системі України. Як зазначив Голова Комітету, положення щодо створення державного земельного банку не є новелою, оскільки зазначена процедура відповідає нормам статті 7 Закону України «Про банки і банківську діяльність».
За результатами обговорення законопроекту «Про ринок земель» учасники круглого столу погодилися з тим, що даний нормативно-правовий акт є архіважливим для виведення процедури відчуження сільськогосподарських земельних ділянок «з тіні» та забезпечення діяльності відкритому й прозорому ринку земель. Підсумовуючи роботу круглого столу, Г.М. Калетнік пообіцяв, що «пропозиції, висловлені учасниками зустрічі, будуть опрацьовані та систематизовані в Комітеті».